Jak zadbać o swoją przyszłość?

Planowanie przyszłości ma sens.
Najpierw rodzice planują nam przyszłośćwybierają szkoły, planują dodatkowe zajęcia, dbając o nasz rozwój. Później samodzielnie musimy o siebie dbać. Każdy z nas pragnie rozwijać się i dbać o swoje życie. Studia to ostatni etap, w którym rodzice mają jeszcze dużo do powiedzenia. Po skończeniu studiów zarabiamy na siebie, mieszkamy osobno, a nie z rodzicami i zarabiamy na własne potrzeby. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista. Wtedy musimy przejąć pełną odpowiedzialność za nasze życie.

Jak planujemy przyszłość?

Kończymy szkołę lub studia, znajdujemy pracę, wynajmujemy lub kupujemy mieszkanie. Później zakładamy rodzinę, zaczynamy dbać o żonę lub męża i o wspólne dzieci. Mamy pieniądze, dwie osoby zarabiają i odkładają pewną część budżetu. Ważnym elementem jest planowanie budżetu.

Odkłada się na różne potrzeby:

  • na nowe meble i nowy samochód,
  • na wspólne wakacje,
  • na edukację dzieci,
  • na mieszkanie dla dzieci,
  • na emeryturę oraz na leczenie.

Każdy powinien odkładać co najmniej 20 procent zarobków. W polskich warunkach bywa to bardzo trudne, nie zawsze można tyle odłożyć . Każda osoba jednak powinna mieć jakieś oszczędności. Polacy dużo pracują, są zabiegani, dlatego muszą zadbać o to, by odkładać chociaż trochę, by w razie załamania koniunktury nie zostać bez grosza przy duszy. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista. Nie każdy jednak może odkładać – wielu Polaków zarabia 2900 złotych brutto, czyli około 2000 złotych netto, a to za mało, aby utrzymać się. Dorabianie do pensji jest koniecznością. Jednak nawet przy dorabianiu ludzie nie mają z czego odkładać pieniędzy. I to jest bardzo duży problem. Należy jednak sprostać wyzwaniom i zarobić całkiem niezłe pieniądze na trudne czasy. Powinno się mieć odłożone około 5000 złotych na wszelki wypadek:

  • na przeżycie 2-3 miesięcy w sytuacji utraty pracy,
  • na zakup używanego auta, gdy stare zawiedzie,
  • na inne potrzeby.

Planowanie przyszłości nie jest łatwe

Jeśli samodzielnie nie potrafimy zadbać o naszą finansową przyszłość to z pomocą przyjdą nam eksperci. Oni doskonale wiedzą jak planować wydatki i jak pomagać klientom. Warto znaleźć takiego eksperta, zapłaci jakąś kwotę za jego usługi i mieć porządny plan oszczędzania. Dzięki temu w trudnej sytuacji nie zostaniemy bez grosza przy duszy, a nasza przyszłość będzie w pełni zabezpieczona. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista. Warto o tym pamiętać zawsze i dbać o takie solidne funkcjonowanie.

Nie można pozwolić sobie na życie z dnia na dzień bez żadnego planu.

Autor

  • Ukończył Wyższa Szkołę Budowlaną. Jednak na co dzień zajmuje się doradztwem i tworzeniem blogów. Jego hobby to żeglarstwo i turystyka górska.

One thought on “Jak zadbać o swoją przyszłość?

  1. Niestety tylko kilka procent Polaków odkłada pieniądze na przyszłość. Szkoda, bo warto mieć poduszkę finansową, pozwalającą przetrwać przynajmniej 3 miesiące bez pracy. Nie każdy jednak zarabia tyle, by móc pozwolić sobie na odkładanie części zarobionych środków.

Comments are closed.