Kupno mieszkania od dewelopera

Własne cztery kąty to marzenie każdego z nas. Oczyma wyobraźni wizualizujemy nasze przyszłe mieszkanie, jego umiejscowione i wystrój. Po pewnym czasie podejmujemy działania, związane z zakupem własnego lokum i udajemy się do dewelopera.

Niewątpliwą zaletą zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym jest to, że uzyskujemy lokal nowy w którym nikt nie mieszkał przed nami, a my możemy go urządzić zgodnie z naszym poczuciem estetyki. W mieszkaniu z rynku wtórnego musielibyśmy adaptować czyjeś rozwiązania do naszych potrzeb. Wszystkie instalacje, zapewniające komfort użytkowania będą nowe, mają okres gwarancji, a w przypadku jakichkolwiek awarii to deweloper musi na własny koszt je usunąć. Zanim jednak będziemy mogli zamieszkać na swoim musimy przejść przez żmudną drogę, związaną z załatwianiem formalności dotyczących zakupu.

Należy na początek zweryfikować wiarygodność dewelopera poprzez sprawdzenie jego dokonań na rynku budowlanym i prześwietlić sytuację finansową. Gdy dojdziemy do etapu podpisywania umowy sprzedaży, warto przeanalizować ją z prawnikiem, który krok po kroku wytłumaczy prawa i obowiązki obu stron. Należy zbadać, czy deweloper jest właścicielem gruntu, na którym ma stanąć budynek z naszym mieszkaniem, dowiedzieć się jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką , a także o karach za nieterminowe wpłaty rat lub konsekwencjach odstąpienia od umowy sprzedaży. Gdy inwestycja jest już na ukończeniu rozsądnym pomysłem jest obejrzenie mieszkania i sprawdzenia go pod kątem technicznym, np. równości ścian i podłóg, szczelności okien czy stanu balkonu. Ważnym aspektem dla wielu osób jest ekspozycja mieszkania względem słońca.

Najprościej rzecz ujmując chodzi o to żeby mieszkanie nie było zbyt ciemne lub też za bardzo nasłonecznione. Jeśli jest taka sposobność, powinno się popytać, kto mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie. Na pewno każdemu zależy aby jego komfort życiowy nie był zakłócany przez kłopotliwych sąsiadów. Gdy wszystko jest w porządku możemy przejść do szukania fachowców, którzy wykończą mieszkanie i dostosują je do naszych wymagań.

Autor

  • Ukończył Wyższa Szkołę Budowlaną. Jednak na co dzień zajmuje się doradztwem i tworzeniem blogów. Jego hobby to żeglarstwo i turystyka górska.

2 thoughts on “Kupno mieszkania od dewelopera

  1. Właśnie kupiłem mieszkanie od dewelopera, udało mi się wybrać takie jak chciałem. Zapisałem się na nie jeszcze zanim ruszyła budowa bloku, później zostały już tylko ciemne mieszkania na parterze.

  2. Kupując mieszkanie od dewelopera musimy pamiętać jeszcze o kupnie miejsca parkingowego, jeśli o tym zapomnimy nie będziemy mieli gdzie parkować. Taki problem ma kilku moich sąsiadów w bloku.

Comments are closed.